Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı’mız, Hacı Memiş Ağa’nın ilk bayındırlık çabalarının başladığı günden bu yana yani yaklaşık 200 yıldır durmaksızın bir gelişim ve değişim içinde oldu.

Beldemiz özellikle son on yıldır özel sektör ve yerel yönetim işbirliği, Alaçatı’da yaşamayı tercih edenlerin gönüllü katkıları ve halkımızın karşılıksız çabaları ile turizm bakımından örnek gösterilecek bir gelişme ivmesi kazandı. Ancak Alaçatı Belediyesi olarak bizim için otellerimizin doluluk oranı kadar çevre temizliği, gelen turist sayısı kadar değerlerimizi yaşatmak ve bunları sonraki kuşaklara ve konuklarımıza aktarmak önemliydi.

Alaçatı Ot Festivali bu düşüncenin ürünü olarak doğdu.

Çevrenin ve doğal beslenmenin öneminin her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde bizler Alaçatı’nın, Alaçatılıların yüzyıllardır yaşattığı bir özelliğini, kültürünü, birikimini ülkemize ve dünyaya tanıtmaya karar verdik.

Bu nedenle Alaçatı doğasının zenginliğini, otlarının çeşitliliğini tanıtmak ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemeklerinin kaybolmaması için bir festival düzenledik. İlkini 2010 yılı Nisan ayında düzenlediğimiz “ALAÇATI OT FESTİVALİ”nin dördüncüsünü bu yıl Nisan ayında gerçekleştireceğiz.

Alaçatı’yı bahar tazeliğinde yaşayabilmek bir ayrıcalık! Bu nedenle her bahar, doğanın uyandığı, bin bir çeşit otun çevremizi bezediği bir dönemde bu festivali yaptık ve bunu gelenekselleştirmeyi amaçlıyoruz.

Alaçatı’nın doğallığına, kucaklayıcı sıcaklığına kaynatılmış reçellerin, bin bir otla yapılmış yemeklerin, böreklerin üzerine serpilmiş çörekotlarının kokusu karışsın istedik bu festivali düzenlerken.

Bu festival bir yarışmadan öte bir şey. Festival bahane; Doğa hakkında bildiklerimizi aktarmak, bilmediklerimizi öğrenmek, yeni tatlara yeni dostluklar eklemek amaç. Ayrıca, Alaçatı’nın korunmuş mimarisinin bezediği dar sokaklarında dolaşmak, gülen yüzlü güzel insanlarla güzellikleri paylaşmak, hiç tanımadığımız, adlarını bile bilmediğimiz insanlarla sohbet edip, ağız dolusu kahkaha atmak amaç. Kısacası, “O anı yaşadım” diyebilmek. Tanıdıklarımızı, tanımadıklarımızı, kısacası herkesi bu keyfi bizimle birlikte paylaşmaya çağırıyoruz.

Ot festivallerinin herbirinde yarışmaya katılan tüm yemeklerin tariflerini bir kitapta topladık, insanlığa miras kalsın, gelecek kuşaklara aktarılsın, binlerce yıldır bu topraklarda biten otların adı yaşasın, unutulmasın istedik.

Bu festival, Alaçatı’ya karşılıksız gönül vermiş insanların girişimi, emeği ve katkısıyla gerçekleşti. Bu katkı olmasaydı ne festival gerçekleşebilir, ne bu festivalde yapılan yemeklerin tarifinin yer aldığı şu an elinizde tuttuğunuz bu kitap gerçekleşebilir, ne de festivalin ikincisine cesaret edilebilirdi; katkısı ve emeği geçen tüm Alaçatı dostlarına yüzlerce yıllık tarihin derinliğinden süzülüp gelen bir dostluk hissiyle teşekkür ediyorum.

Muhittin Dalgıç
Alaçatı Belediye Başkanı

Bu mükemmel festival hakkında daha fazla bilgi için internet sitesini de ziyaret edebilirsiniz!

http://www.otfestivali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir